Co takhle si za účelem investice koupit vlastní kancelář? Na první pohled ta myšlenka nezní příliš lákavě, všichni konzervativní investoři dnes přece investují do nemovitostí určených k bydlení, tak proč byste měli uvažovat nad něčím jiným? Možná proto, že ti nejlepší investoři mají v určitém okamžiku odvahu jít proti hlavnímu proudu. Ne vždy však musí takový krok nutně znamenat i výrazný nárůst podstupovaného rizika. Po zvážení všech pro a proti tak možná trochu překvapivě dojdete k názoru, že se na investici do kanceláří dá v dlouhodobějším měřítku slušně vydělat.
Ušetřete si čas a nervy díky vlastnímu sídlu
Pokud podnikáte, položte si otázku, zda se svému oboru podnikání hodláte věnovat dlouhodoběji, nebo zda v dohledné době plánujete odchod do jiného segmentu, do penze či do úplně jiné lokace.
Plánujete-li pokračovat ve své činnosti dlouhodoběji, pak je rozhodování poměrně snadné. Můžete platit po několik následujících desítek let nájem a riskovat, že se majitel nemovitosti za dva roky rozhodne k jinému využití prostor a vy se tak budete muset poohlížet po novém sídle, což vás bude stát nejen slušné peníze, ale především kvanta drahocenného času. A tímto časem nemyslíme jen dobu nutnou k samotnému přestěhování, ale také vyhledávání nové vhodné lokace pro dostatečně reprezentativní a dopravně dosažitelné sídlo a následnou změnu vizitek, webových stránek či informování pravidelných klientů spolu s veškerými úřady, bankami apod.
Prodejem a pronájmem kanceláří se u nás zabývá například společnost Amigal Group. Ta má nyní v nabídce samostatné kanceláře v budově v Praze 9 – Hloubětíně do rozlohy až 1 000 m2, které nabízí jak k prodeji, tak k pronájmu (druhá možnost platí zejména pro ty, kteří na jednom místě 15 let vydržet neplánují). Zajímavostí, kterou Amigal Group svým klientům nabízí, jsou tzv. spaceplány zcela zdarma. Jde v podstatě o odborné rozvržení kanceláře na místnosti a jednotlivé prvky v nich obsažené v závislosti na konkrétní potřebě nového majitele nebo nájemce.
Ne každý má samozřejmě v dnešní době peníze na to, aby si kupoval kancelář v hotovosti. Zde se nabízí možnost vhodně nastaveného úvěru. Ty jsou dnes relativně dostupné (zájemci si mohou vybírat z nabídky několika bank) a jednotlivé splátky se v dané lokalitě mohou víceméně rovnat tomu, co byste zaplatili za nájem pronajaté kanceláře, zatímco by váš osud ležel v rukou jejího majitele. A co je nejlepší, konce splácení se na rozdíl od konce plateb nájemného jednou dočkáte – a to už po zhruba 15 letech.
Jak funguje financování?
A jak tedy nákup takové kanceláře financovat? ?Ideální je samozřejmě mít dostatečnou disponibilní hotovost. To štěstí má v dnešní době ale málokdo,? říká Martin Opluštil, ředitel společnosti Amigal Group. Jestliže tedy nemáte dost financí, pak můžete požádat o úvěr od banky, s jehož vyřízením Amigal Group svým klientům pomáhá. Doba splatnosti takových úvěrů bývá zpravidla nastavena na 5 až 20 let. Je samozřejmé, že čím delší dobu splácení zvolíte, tím nižší budou splátky.
Zákazník by při žádosti o úvěr měl mít reálné představy o svých možnostech a o tom, co od kupovaných komerčních prostor očekává. V každém případě by měly vlastní disponibilní prostředky zákazníka na počátku financování dosahovat mezi 10 a 50 procenty kupní ceny. Nákup kanceláře je také možno financovat přímými splátkami společnosti, jež kancelář prodává. Většinou to funguje tak, že klient složí při podpisu smlouvy 25 % cílové částky a zbylých 75 % uhradí formou splátek v následujících dvou letech.
V následujících letech si pak už můžete užívat výhod plynoucích z vlastnictví této nemovitosti. Jediné náklady spojené s vlastní kanceláří tak budete vynakládat na energie a případné opravy. Pokud se na celou transakci znovu podíváme optikou investora, pak se už po oněch 15 letech dočkáte pěkného pasivního příjmu.
Investice má smysl i pro nepodnikatele
Ne každý z nás má v sobě podnikatelského ducha Tomáše Bati, i přesto bychom se svými penězi rádi pracovali tak, aby se dlouhodobě zhodnocovaly, a to nejlépe při minimalizaci podstupovaného rizika. Spořicí účty a termínované vklady se z hlediska výnosů limitně blíží nule, investice do akcií nebo fondů bývají často složité a pro naprostou většinu lidí proto i obtížně uchopitelné.
V této souvislosti může být užitečná informace, že si kancelář pro investiční účely může zakoupit i fyzická osoba (a to dokonce i na úvěr). Kancelář se následně pronajme koncovému zájemci a investorovi z ní plyne garantovaný výnos kolem 6 – 8 % ročně v závislosti na tom, zda si nájemníka obstará sám nebo zda jej pro něj zajistí Amigal Group. Není bez zajímavosti, že při obdobné investici do bytové jednotky za účelem jejího pronájmu je výnos obvykle zhruba poloviční (3 – 4 %), navíc zde investor podstupuje riziko plynoucí z problematických nájemníků ? ti jsou zákonem mnohem více chráněni a zbavit se jich může trvat dlouhá léta soudních sporů. U kanceláří je v tomto ohledu situace lepší, neboť nájemnická práva firem jsou zákonem mnohem méně chráněna.